דלג לתכון הראשי
לייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטים או חייגו 077-6203040

ניווט באתר

אחד מעקרונות בניית האתרים החשוב ביותר הוא יצירת אתר בעל מערכת תפריטים לוגית שתסייע לגולש לנווט באתר צורה קלילה, נוחה ומהירה. מחקרים הוכיחו שגולש הלא מוצא את מקומו ואת מענו באתר אינרטנט ינטוש אותו אחרי זמן קצר וימשיך הלאה לאתר אינטרנט אחר וכל זאת כאשר זמן ממוצע של גולש באתר בשנת 2012 הוא 2:20 דקות בממוצע.

קיימים כמה עקרונות בסיסיים שמומלץ ליישם בעת בניית האתר על מנת להקל את הניווט באתר, והם רלוונטיים לרוב סוגי האתרים הקיימים ברשת. ישמו אותם ותזכו לגולשים שישהו זמן רב יותר באתרכם.

ניווט

1. הקפידו על ניווט קל ופשוט

תכנון אפשרויות הניווט צריך להיות חלק מהותי בכל פרויקט בניית אתרים . הקדישו לכך מחשבה כבר בשלבים הראשונים של עיצוב ואפיון האתר. המיקום המומלץ ביותר להצבת כפתורי הניווט הוא בסרגל כפתורים בחלק העליון של האתר. כך הגולשים, לפחות אלה שישארו באתר למרות הקושי בניווט, לא יאלצו לגלול את הדף כלפי מטה על מנת להגיע אל סרגל הניווט.

2. עקביות, עקביות ושוב פעם עקביות

סרגל הניווט צריך להופיע באותו מיקום בכל עמודי האתר, באותו סגנון עיצוב, צבעים וסוגי גופנים. אי הקפדה על עקרון בניית אתרים פשוט זה , יבלבל ויתסכל את הגולש, שירגיש כאילו הוא נקלע אל מעין "מבוך וירטואלי" ממנו הוא ירצה בעיקר לצאת, וכמה שיותר מהר…

3. שמות כפתורים

השתדלו לא להיות יצירתיים מדי במתן השמות לכפתורי הניווט. דבקו בשמות קטגוריות קונבנציונאלים על מנת למנוע בלבול בקרב הגולשים. כל כפתור צריך לתאר במילה אחד או שתיים מה מסתתר מאחוריו ולאן הוא מוביל. המסר שצריך להיות מועבר לגולש חייב להיות ברור ונקי מטעויות. המצב הגרוע ביותר עבור מנהל אתר הוא לגלות שגולשים מגיעים אל אחד הדפים באתר שלו ויוצאים ממנו ישר. הדבר מעיד על חוסר עיניין בתוכן הדף או הטעיית הגולש עקב תיאור לא נכון של קישור.

4. תפריטים טובים באים באריזות קטנות

השתדלו להימנע משימוש יתר בכפתורי ניווט וריבוי סרגלים. השתדלו לדבוק בסרגל אחד, הממוקם באזור קבוע עם מספר קטן ככל שניתן של כפתורים. במידה ויש לכם המון תוכן חישבו כיצד לייצר תתי קטגוריות באופן כזה כשהסרגל הראשי יכיל רק את הקטגוריות העיקריות. אחרת תעמיסו יותר מדי אינפורמציית ניווט על הגולש שילך לאיבוד בין חלקי האתר השונים. המטרה שלנו היא לגרום לגולש להגיע לחלקים מסוימים באתר.

העיקרון המוביל פה הוא לשמור על הדפים הראשיים נקיים מהסחות דעת אך עם קישור ברור לדף קטגוריה המרכז מאמרי מידע ותוכן.

5. מפת אתר

מפת אתר היא פתרון מצוין לאתרים בעלי כמויות גדולות דפי מידע ותוכן. שילוב מפת אתר טובה המכילה את הקטגוריות ותת הקטגוריות העיקריות, כולל אותם דפים באתר שהתקשנו ליצור אליהם קישור ישיר מעמוד הבית, תקל מאוד על הגולש הנבוך והמבולבל. בניית מפת אתר יכולה להיות פשוטה מאוד, כל מה שצריך זה עמוד html המכיל קישורים מסודרים ומאורגנים לחלקי האתר השונים.

077-6203040
053-2747860
רח' כיאט 6, חיפה
רח' הרצל 3, נס ציונה